Czy widzieliście kiedyś mamuta na stacji metra? Założymy się, że nie! Tymczasem szczątki potężnego zwierzęcia znaleziono podczas budowy stacji Płocka, marzy nam się, by Warszawiacy mogli je oglądać na peronie. W styczniu rozpoczęliśmy kampanię w celu wyeksponowania ich w miejscu, gdzie zostały wykopane. Na początku marca metro dało zielone światło!
Gdy usłyszeliśmy o niezwykłym znalezisku podczas budowy metra na Woli od razu zaczęliśmy się zastanawiać jak przybliżyć historię mamuta Warszawiakom. Wpadliśmy na prosty pomysł, najlepiej wyeksponować jego szczątki na stacji, którą codziennie będą przejeżdżać tysiące ludzi. Stworzyliśmy petycję online pod którą podpisało się setki osób. Ale zacznijmy od początku!
3 grudnia 2018 roku w okolicy stacji metra Płocka na Woli budowniczowie II linii metra odkopali pozostałości mamuta lub słonia leśnego. Według wstępnych informacji szczątki mogą pochodzić nawet sprzed 100-120 tysięcy lat.
Znalezione kości zostały wydobyte i oczyszczone przez archeologów. Jak powiedział Wojciech Brzeziński (dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie) teraz przeprowadzona zostanie seria badań, m. in. DNA, które pomogą ustalić gatunek zwierzęcia oraz okoliczności jego śmierci.
Niewykluczone, że pod potężnym zwierzęciem załamała się tafla lodu skuwającego wielkie jezioro. Tak, w epoce lodowcowej pochłaniało ono sporą część dzisiejszej zachodniej części miasta.
Pierwotnie wszyscy myśleli, że szczątki zostaną wyeksponowane w Muzeum Archeologicznym lub Muzeum Ziemi. Dyrektor Muzeum Archeologicznego zgodził się jednak z nami, że warto byłoby pokazać je szerszej publiczności. Zainspirowały nas przykłady z innych stacji na całym świecie: w Monachium przy Königplatz (rzeźby na stacji odwołujące się do Muzeum Rzeźby Antycznej), w Paryżu (stacja Luwr) i w Nowym Jorku na stacji obok Muzeum Historii Naturalnej, gdzie peron ozdobiono płaskorzeźbami przedstawiającymi dinozaury. Tego typu ekspozycje mają walor edukacyjny same w sobie, podnoszą atrakcyjność przestrzeni miejskiej i równocześnie mogą być świetną reklamą dla muzeów. Warto pamiętać, że metrem z Płockiej będzie można dojechać do Arsenału – siedziby muzeum Archeologicznego!
Wspólnie z burmistrzem dzielnicy Wola oraz dyrektorem Muzeum wystąpiliśmy do zarządu metra o wyeksponowanie szczątków mamuta na tej samej stacji, przy której zostały znalezione. Metro na początku marca ogłosiło, że trójwymiarowe modele kości zostaną pokazane w gablocie w posadzce przy wejściu na stację!
Wyjątkowość ekspozycji na Płockiej będzie polegać na pokazaniu szczątków mamuta dokładnie w miejscu, gdzie je odnaleziono. Metro warszawskie znane jest z dobrze zaprojektowanych, estetycznych i nowoczesnych peronów – stacja Plac Wilsona zdobyła tytuł najpiękniejszej na świecie. Nadszedł czas by metro warszawskie stało się pionierskie i niepowtarzalne, dlaczego nie mogłoby pochwalić się pierwszym peronem, na którym na pociągi oczekuje mamut?!?
Powyżej poziomu gruntu, na jednej ze ścian pobliskich budynków powstanie mural przedstwiający wolskiego giganta. Burmistrz Woli zapowiedział rozpisanie konkursu, który wyłoni najciekawszy projekt. Nie możemy się doczekać, kiedy zobaczymy “naszego mamuta” w podziemnej kolejce i ponad ziemią!