cover_webZ przyjemnością oddajemy w Państwa ręcę wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – pierwszą publikację z cyklu „Poeci walczącej Warszawy”. W tym zbiorze umieściliśmy utwory, które według nas najlepiej oddają w twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, jego związki z Warszawą.


Głęboko wierzymy w to, że publikacja ta stanie się dla Was inspiracją do jeszcze żywszego zainteresowania historią naszego miasta.”

„Niewielu jest poetów, którzy całe życie spędzili w jednym miejscu i mogli być świadkiem jego zniszczenia. W przypadku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego była to Warszawa. Miasto naznaczyło go tym mocniej, że w nim i za nie zginął czwartego dnia powstania. Nieprzypadkowo opowieść o Baczyńskim zaczyna się często od jego śmierci. Nie zdążył pożyć… Dwadzieścia trzy lata życia wystarczyły mu zaledwie na odebranie średniego wykształcenia, odbycie kilku podróży, przeżycie paru historii miłosnych, ożenienie się i napisanie kilkuset wierszy. Zaledwie może być słowem mylącym. Nie każdemu się tyle udaje.

Poetyka Baczyńskiego tchnie śmiercią, tak jakby poeta przeżywał ją wielokrotnie, jakby za pomocą metafor próbował ją oswoić, gdyż czaiła się za rogiem. A jednak skupić się na tematyce wojny i cierpienia, to odebrać Baczyńskiemu – jednemu z najwybitniejszych poetów polskich XX wieku, baśniowość i niezwykłą głębię przenośni pochylonych nad bolesnym, ale pełnym magii życiem. Scenerią tego życia było miasto.

Młody Baczyński dzielił swój czas wolny na dom rodzinny przy ul. Bagateli 10, a zabawę w Łazienkach Królewskich lub Parku Ujazdowskim, gdzie uganiał się z kolegami uzbrojony po zęby w pistolety na kapiszony.2 Gdy dorósł stał się typową figurą romantyka: przystojny, astmatyk, neurotyczny, kochliwy, oddany ideałom socjalizmu, związany z matką niezwykłą więzią, nieustannie konfrontujący[…]”

Ebook Wiersze wybrane dostępny jest za darmo na stronie poeciwarszawy.pl

 

Komentarze

comments