Miło nam poinformować, że we współpracy z Domem Spotkań z Historią rozpoczynamy kolejny cykl letnich spacerów „Warszawa zapamiętana”, które będą odbywały się od 14. lipca do 19. sierpnia.

Jak wyglądają dziś budynki i miejsca widoczne na starych zdjęciach? Jak Warszawa zmieniła się na przestrzeni lat? Zobacz miasto, które zapamiętali jego najstarsi mieszkańcy.

TERMINY SPACERÓW:

14.07 Burżuazyjne Śródmieście
zbiórka: przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze

Cofnij się do czasów sprzed I wojny światowej i poczuj jak mieszkaniec luksusowego niebotyku wyposażonego w windy i centralne odkurzacze. Pozwól, by przy wejściu powitał cię portier w liberii i rozgość się w wielopokojowym apartamencie. Elegancka dzielnica południowa wyrosła na skraju miasta, gdzie jeszcze pod koniec XIX wieku znajdowały się sady, ogrody i niszczejące dworki. Przejdź się wzdłuż dawnej granicy Warszawy, zobacz stuletnie kamienice i posłuchaj o ich dawnych mieszkańcach.

28.07 Żoliborski WSM – wymarzone M2 w II RP
zbiórka: plac Wilsona (przed kinem Wisła)

Czy chciałbyś zaangażować się w tworzenie wspólnej przestrzeni mieszkaniowej i życie sąsiedzkie? Celem założycieli Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej było zapewnienie taniego i zdrowego mieszkania dla robotników oraz stworzenie członkom spółdzielni warunków do zawiązania zgodnej i aktywnej wspólnoty. Podczas spaceru zastanowimy się, dlaczego ta idea nie przetrwała. Zobaczymy też dobrze zaprojektowane, skąpane w zieleni przedwojenne bloki i porozmawiamy o wymarzonych warunkach do życia.

12.08 Kolonijna społeczność filtrów
zbiórka: przed kościołem Niepokalanego Poczęcia NMP przy placu Narutowicza

Skąd wzięła się nazwa dzielnicy Ochota? Jak wykształcił się jej kolonijny charakter? Do rozwoju dzielnicy w XIX wieku przyczyniło się powstanie Filtrów i Szpitala Dzieciątka Jezus. W okresie międzywojennym powstały kolonie Staszica i Lubeckiego, Dom Studencki UW „Akademik” przy placu Narutowicza. Wpływ na rozwój dzielnicy w II RP miała intensywna budowa nowych osiedli mieszkaniowych. W trakcie spaceru usłyszymy wspomnienia mieszkańców, które przeniosą nas w czasy tworzenia kolonii.

19.08 Robotnicza Wola – nieistniejąca dzielnica
zbiórka: przed kościołem św. Karola Boromeusza na Chłodnej

Gdzie powstawały pierwsze warszawskie fabryki? Dlaczego Wola stała się symbolem przemysłowego rozwoju miasta i ile kominów można było zliczyć na jej horyzoncie? W trakcie spaceru opowiemy, co produkowano w zapomnianej fabrycznej części Warszawy, gdzie spędzano czas wolny oraz jak mieszkała przedwojenna ludność Woli. Zastanowimy się też, jak po II wojnie światowej zmienił się charakter tej dzielnicy.

 

Więcej informacji na stronie DSH – link

Komentarze

comments

Tagged on: